FVU i dansk på IA Sprog

FVU's kontor på Sprogcenter IAByg mere på. Har du brug for at supplere dine danskkundskaber? FVU Læsning er et tilbud til alle, som har brug for at blive bedre til at læse og skrive dansk.

FVU (Forberedende Voksenuddannelse) er gratis og en god basis, hvis man vil i gang med en uddannelse.

IA Sprog tilbyder FVU Læsning til kursister, som:
▪ Er færdige med sprogskolen og vil lære mere dansk
▪ Går på en uddannelse og gerne vil være bedre til at skrive opgaver
▪ Går på sprogskole og ønsker mere undervisning i læsning og skrivning

FVU Læsning er opdelt i fire trin. På alle trin arbejder kursisterne med stavning og grammatik, og de læser og skriver forskellige slags tekster.

Bestået trin 2 er dokumentation for dansk ved ansøgning om permanent ophold og bestået trin 4 er dokumentation for dansk ved ansøgning om dansk indfødsret.

Du skal gennemgå en skriftlig test for at blive optaget på FVU. Ring på tlf. 4126 4282 eller 3888 3233 om næste testdato.
OBS: IA tilbyder nu også FVU Læsning om lørdagen, dog kun trin 3 og 4. Start lørdag den 7. januar 2012.

Kursister, der allerede går på en sprogskole, skal have bestået et af disse danskmoduler for at kunne deltage:
▪ Danskuddannelse 1 modul 6
▪ Danskuddannelse 2 modul 4
▪ Danskuddannelse 3 modul 3

Kursisterne kan tilmelde sig en skriftlig prøve efter hvert trin. Det er frivilligt for kursisterne, om de vil gå op til prøven. Består de, får de et prøvebevis fra Københavns Voksenuddannelsescenter, KVUC.

Tilmeld dig FVU på: fvu@ioc.dk
Vil du først have mere at vide? Kontakt Karen Margrethe Larsen på telefon 4126 4282.

Der er lukket for kommentarer.